If the cost of 5 kg of rice is Rs. 200, what is the cost of 8 kg? (2020)

Practice Questions

1 question
Q1
If the cost of 5 kg of rice is Rs. 200, what is the cost of 8 kg? (2020)
  1. 320
  2. 400
  3. 360
  4. 280

Questions & Step-by-step Solutions

1 item
Q
Q: If the cost of 5 kg of rice is Rs. 200, what is the cost of 8 kg? (2020)
Solution: Cost per kg = 200 / 5 = 40. Cost of 8 kg = 40 * 8 = 320.
Steps: 4

Related Questions

Soulshift Feedback ×

On a scale of 0–10, how likely are you to recommend The Soulshift Academy?

Not likely Very likely