In a mixture of two types of tea, if the first type costs $5 per kg and the second type costs $7 per kg, what is the cost per kg of the mixture if they are mixed in the ratio 2:3?
Practice Questions
1 question
Q1
In a mixture of two types of tea, if the first type costs $5 per kg and the second type costs $7 per kg, what is the cost per kg of the mixture if they are mixed in the ratio 2:3?
Q: In a mixture of two types of tea, if the first type costs $5 per kg and the second type costs $7 per kg, what is the cost per kg of the mixture if they are mixed in the ratio 2:3?