A company has 500 units at $10 each and 300 units at $12 each. If it sells 400 units using LIFO, what is the cost of goods sold?

Practice Questions

1 question
Q1
A company has 500 units at $10 each and 300 units at $12 each. If it sells 400 units using LIFO, what is the cost of goods sold?
  1. $4,800
  2. $4,600
  3. $4,400
  4. $4,200

Questions & Step-by-step Solutions

1 item
Q
Q: A company has 500 units at $10 each and 300 units at $12 each. If it sells 400 units using LIFO, what is the cost of goods sold?
Solution: Under LIFO, the cost of goods sold for the last 400 units sold is (300 * $12) + (100 * $10) = $3,600 + $1,000 = $4,600.
Steps: 10

Related Questions

Soulshift Feedback ×

On a scale of 0–10, how likely are you to recommend The Soulshift Academy?

Not likely Very likely