Using the LIFO method, if a company has inventory costs of $20, $25, and $30, and sells 2 units, what is the cost of goods sold?

Practice Questions

1 question
Q1
Using the LIFO method, if a company has inventory costs of $20, $25, and $30, and sells 2 units, what is the cost of goods sold?
  1. $45
  2. $50
  3. $55
  4. $60

Questions & Step-by-step Solutions

1 item
Q
Q: Using the LIFO method, if a company has inventory costs of $20, $25, and $30, and sells 2 units, what is the cost of goods sold?
Solution: Under LIFO, the cost of goods sold for the last 2 units sold is $30 + $25 = $55.
Steps: 5

Related Questions

Soulshift Feedback ×

On a scale of 0–10, how likely are you to recommend The Soulshift Academy?

Not likely Very likely