If a company has variable costs of $5 per unit and fixed costs of $2,000, what is the total cost for producing 500 units?

Practice Questions

1 question
Q1
If a company has variable costs of $5 per unit and fixed costs of $2,000, what is the total cost for producing 500 units?
  1. $2,500
  2. $4,000
  3. $5,000
  4. $3,000

Questions & Step-by-step Solutions

1 item
Q
Q: If a company has variable costs of $5 per unit and fixed costs of $2,000, what is the total cost for producing 500 units?
Solution: Total cost = (Variable cost per unit * Number of units) + Fixed costs = ($5 * 500) + $2,000 = $4,000
Steps: 8

Related Questions

Soulshift Feedback ×

On a scale of 0–10, how likely are you to recommend The Soulshift Academy?

Not likely Very likely