If the total variable costs for producing 2,000 units are $24,000, what is the variable cost per unit?

Practice Questions

1 question
Q1
If the total variable costs for producing 2,000 units are $24,000, what is the variable cost per unit?
  1. $12
  2. $10
  3. $8
  4. $6

Questions & Step-by-step Solutions

1 item
Q
Q: If the total variable costs for producing 2,000 units are $24,000, what is the variable cost per unit?
Solution: Variable cost per unit = Total variable costs / Number of units = $24,000 / 2,000 = $12
Steps: 6

Related Questions

Soulshift Feedback ×

On a scale of 0–10, how likely are you to recommend The Soulshift Academy?

Not likely Very likely